RODINNÁ SVÉPOMOC V IZOLACI

RODINNÁ SVÉPOMOC V IZOLACI

Stále spolu a hodně doma. Nejsme na to zvyklí. A do toho masírka, že je to dobrý čas obrátit se do sebe a užít si čas s rodinou.

Ano, krizi je skvělé využít jako živnou půdu pro růst. Ale předně je třeba ji zvládnout v praktické rovině. Protože málo kanceláří na všechny home office a školu, nutnost organizace levelu Marie Kondo, nevyběhané děti a tak dále… Jak zvládnout všechny svoje potenciální vnitřní a potenciální rodinné konflikty pod psychickou zátěží izolace, existenční nejistoty, strachu o zdraví a neznalosti časového rámce celé věci? Dělím se z vlastní zkušenosti o čyři způsoby jak se podpořit.

Zvýšená všímavost k pocitům

Uvědomte si po ránu a několikrát pak i během dne, jak se doopravdy cítíte. Veďte i ostatní k tomu, aby vnímali a sdíleli jak se cítí. Běžné “dobře” není dost. Naše pocity fungují jako směrovky k bodům potenciálních konfliktů. Pokud je sami a navzájem mezi sebou vyslechneme máme daleko větší šanci udělat z nich pomocníky, díky nímž se konfliktům vyhneme.

Rodinná rada aneb debrief

Sejďete se jednou za pár dní u stolu a řekněte si jeden po druhém, co pro vás v předešlém období fungovalo nejlépe, bylo nejpříjemnější a hledejte způsoby jak to ještě zlepšit. Posílí to pospolitost a orientaci na pozitivní posun namísto kritiky a hádek.

Kontrakt

Uzavírejte mezi sebou jasné dohody ohledně času – kdy, kdo a kde pracujete a učíte se, kdy je čas a prostor na hraní, jídlo a odpočinek společný či individuální. Kdo a kdy plní jaké povinnosti v domácnosti. Pomůže vám to sladit očekávání a potřeby všech členů domácnosti.

Humor

Nezapomínejte na něj. Dokáže odlehčit a prosvětlit i ta nejnáročnější období.